read morepowrót do kącika zdrowia

   Czystek to roślina z okolic M.Śródziemnego, jest niewielkim krzewem o wielu możliwościach. Jest jedną znajsilniej działających roślin, wzmacniających nasz układ odpornościowy, a przy tym nie ma działań ubocznych. Nie sposób go również przedawkować, a herbatkę z czystka możńa podawać nawet małym dzieciom. Poniżej przedstawiamy 10 powodów, dla których warto herbatkę z czystka na stałe włączyć do naszego codziennego menu.

  1.Dzięki polifenolom działa na drobnoustroje, np: przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
  2. Mężczyznom pomoże walczyć z przerostem prostaty.
  3. Usuwa z organizmu metale ciężkie i związki toksyczne.
  4. Przynosi ulgę osobom cierpiącym na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemę, chroniczne zapalenie zatok, rozmaite grzybice, infekcje spowodowane gronkowcem, wirusem opryszczki, p\ pólpasiec,zakażenie Helicobakter Pylori i inne. Ma również działnie antyalergiczne.
  5. Pomaga zapobieć chorobie niedokrwiennej serca poprzez rozpuszczanie zatorów i skrzepów.
  6. Zawiera dużo antyoksydantów, dlatego działa odmładzająco, jak również przecizapalnie.
  7. Działa na krętka boleriozy. Zarówno działając profilaktycznie (odstrasza kleszcze), jak również gdy już doszło do zakażenia boleriozą.
  8. U zwierząt domowych można stosować czystka w walce z insektami.
  9. Napar z czystka doskonale działa jako środek wspomagający higienę jamy ustnej, działając przy okazji wybielająco na zęby.
  10. Regularne picie herbatki z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała.

Jak stosowqć napar z czystka?
Przede wszystkim, aby mógł zadziałać w naszym organizmie- musi być przyjmowany długo. Jednorazowe lub sponatniczne napicie się herbatki, nic nie da. Pić należy codzinnie i regularnie.
Napar:
  1 łyżeczkę ziela zalać wrzątkiem i tak pod przykryciem musi naciągać ok. 10 minut. Następnie odcedzić i pić 2-3 rzy dziennie lub częściej. Jedną porcję herbatki można zaparzać wielokrotnie, nawet cztery razy.
Napar rodzinny:
W litrowym dzbanki zaparzyć 1 łyżkę ziela czystka i dalej postępować j/w.
Latem możńa do takiej herbatki dodać kostki lodu i zrobić coś w rodzaju Ice Tea, a dla walorów smakowych można dodać miód i cytrynę.
Materiał opracowano na podstawie strony www.akademiawitalnosci.pl

Powyższe wiadomości nie mogą stanowić porady medycznej.